CALINOS

Tarım ve Hayvancılık

Calinos Holding; Tarım ve Hayvancılık alanlarında son teknoloji üretim tesisleri ve çiftlikleriyle sektörün yenilikçi isimlerinden....

Leben Süt

Müşteri memnuniyetini, sürekli gelişmeyi, kaliteyi, gıda güvenliğini, ekip çalışmasını, sosyal sorumluluğu, profesyonel yönetim anlayışını, teknolojik gelişmelere uygunluğu ve paylaşımı esas alan bir anlayışla gıda sektöründe lider bir kuruluş olmayı kendine vizyon edinen Leben Süt; Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kızılca kasabasında, çevre ve halk sağlığını ilke edinerek kurduğu tesisinin yapımı aşamasında yurt içinden ve yurt dışından konusunda uzaman profesyonellerden yardım alarak, coğrafi yapı, iklim, lojistik, hayvan refahı, karlılık, biyogüvenlik, çevre ve halk sağlığı konularında etkili olabilecek bütün unsurlar titizlikle irdelenmiştir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı yetkililerin gözetiminde yapılan çalışmalar, incelemeler ve testler sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nden özenle seçilen damızlık hayvanlar biyogüvenlik ve hayvan refahı kriterlerine uygun olarak ithal edilmiştir.

480 sağmal hayvan kapasiteli ve tasarım – inşa – işletme aşamalarında önderliğini ve rehberliğini üstlendiği birbirine entegre toplam 1920 sağmal hayvan kapasiteli iki gruptan oluşan tesisleri, süt sığırları için bölge iklim koşulları da göz önünde bulundurularak en uygun çevre koşullarını (sıcaklık, nem, havalandırma, konfor) sağlayacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Ahırların tamamı ilgili uluslararası ve ulusal hayvancılık yönetmeliklerinin kapalı ve açık alanlarda hayvan başına öngörülen metrekare alanlarını karşılamaktadır. Ahırların içinde yaz ve kış şartlarına uygun ısı muhafazalı hayvan sulukları, ineklerin son derece rahat ve mutlu olmasını sağlayan kum yataklar, bu yatakları bireyselleştiren yatak demirleri, rahat yem almalarını sağlayan yemlikler, hayvan müdahalelerini kolaylaştıran kafa kilitleri, temizlik amaçlı modern sifon tesisatı ve güvenliği ön planda tutan kauçuk-beton zemin sistemleri mevcuttur.

Doğum, doğum sonrası anne ve buzağı bakımı, tırnak bakımı, tedavi, sağlık kontrolleri ve özel uygulamaların yapıldığı barınaklar tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Tasarıma ek olarak bireysel müdahale üniteleri, pedikür işlem makinası, tıbbi ve medikal cihazlar ile geliştirilerek sağlıklı ve verimli bir sürünün sürekli kontrolü sağlanmaktadır. Salgın ve zoonoz hastalıklara karşı aşılama, takip ve kontrol çalışmaları özel ihtiyaç ahırı merkezli yürütülmektedir.

Tesislerde ileride süt üretimine dahil olacak genç hayvanlar için üreme, sağlık, aşılama, tartım, takip ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiş 2000 hayvan kapasiteli modern genç hayvan barınakları bulunmaktadır.

Buzağılar doğumlarından sonra 60 gün boyunca özel tasarlanmış buzağı kulübelerinde büyütülmekte ve ihtiyaçları karşılanmaktadır. Biberon ile süt içerek beslenmeye başlayan buzağılar yem maddelerine ve yem yeme alışkanlıklarına yine bu kulübelerde alıştırılmaktadır.

En son teknolojiden faydalanarak yapılan sağım ünitelerinde temiz, kaliteli ve hijyenik süt sağımı yapılabilmektedir. El değmeden ve tamamen otomatik olan sağım üniteleri 2 x 40 ve 2 x 12 olmak üzere iki ayrı merkezden oluşmakta ve 15 dakikada 104 hayvanı sağabilecek kapasitededir. Kullanılan üstün teknoloji ve bilgisayar programları sayesinde hangi hayvanın ne zaman ne kadar süt verdiği, günlük süt üretimi, toplam süt üretimi, süt kalitesindeki olumsuzluklar, meme hastalığı olan hayvanlar ve diğer tüm bilgiler izlenebilmekte ve kayıt edilmektedir. Sağılan süt, anında soğutularak yine soğuk süt tanklarında muhafaza edilmektedir. Böylece süt kalitesi ve tüketici sağlığı korunmaktadır. Tesisin tamamında yıllık 30.000.000 lt süt üretimi planlanmaktadır. Gerek kendi üretimimiz yem hammaddeleri gerekse testlerden geçirilmiş ve kalite standartlarına uygun olarak dışarıdan temin edilmiş yem maddeleri, yem hazırlama ünitesinde depolanmaktadır. Hayvanların fonksiyonuna, ihtiyacına ve yaşlarına göre hazırlanan özel rasyonlara uygun yem karışımları günlük olarak hayvanlara servis edilmektedir. Özel besleme programlarında hazırlanmış, fiziksel, kimyasal ve biyolojik testlerle muhteviyatları hesaplanan bu yemler günlük olarak tüketim ve verimlilik esasına dayanarak takip edilmektedir. Yıllık ortalama 60.000.000 kg hammadde karışımı yapılıp hayvanlara servis edilmesi planlanmaktadır.

İşletmedeki tüm hayvanların sağlık bilgileri, tedavi geçmişleri, üreme durumları, gebelik zamanları, verim kayıtları, anne baba bilgileri, aşılama kayıtları ve kimlik kartları gibi bilgileri kayıt edilir. Bu kayıtlar sayesinde operasyon programları hazırlanır ve iş akışı sağlanır.

Hayvansal gübreler gerek hijyen açısından gerekse bitkisel üretim amaçlı olarak tarlalarda kullanılmak üzere özel ekipmanlar ve sistemler yardımıyla gübre havuzlarında toplanmakta, sıvı kısmı ayrıştırılarak katı kısım bitkisel üretim alanlarına sevk edilmektedir. Atık su, arıtma işlemlerine tabi tutulmakta ve ahır zemini temizliğinde kullanılmaya devam edilmektedir. Sifon sistemi sayesinde işletme içerisinde sürekli dönen aynı su ile gübre ve zemin temizliğinin sürekliliği sağlanmaktadır.

Leben

2000 yılında kurulmuş olmasına rağmen şirketin tarihçesi 1977 yılına kadar gitmektedir.

KAVACIK MAH.EKİNCİLER CAD. NECİP FAZIL SOKAK
NO:6 K:5 BEYKOZ/İSTANBUL
Tel :0216 999 4 999
Faks : 0216 999 20 00

ŞUBE:
LEBEN TARIM HAYV.GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
OKULLAR MAH.BALKUYU MEVKİİ KIZILCA KASABASI
BOR/NİĞDE